تاریخ ، تمدن و فرهنگ ایران
پاینده ایران » زنده باد آزادی » جاوید ایران زمین
تاریخ ایران - فرهنگ و آداب پارسیان - امپراطوری ایران - پارسیان نیک اندیش - تمدن ایرانی - مقالات و حکایت های تاریخی ایران باستان - زن در ایران باستان - هخامنشیان

ایران کهن تر از تاریخ

چهارشنبه 10 تیر 1388

نویسنده: اهورا مزدا | طبقه بندی:تاریخ ایران باستان، 

 

یادگارهای تاریخی:فلات ایران از قدیمی ترین کانون های تمدنی دوران باستان در آسیا است و از این نظر در دانش باستان شناسی جایگاه مهمی دارد. تاریخ اسکان در فلات ایران از دوره نوسنگی تا مهاجرت آریاییان چندان روشن نیست اما شواهد روشنی در دست است که سرزمین ایران در دیرباز مسکون بوده است. کانونهای قدیمی سکونت در کنار چشمه ها و رودخانه ها یا به طور کلی در مجاورت کوه های زاگرس و البرز به وجود آمده اند.

مهم ترین این کانون های باستانی تپه سیلک کاشان، تپه حصار دامغان، ترنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربایجان، تپه مارلیک در رودبار و شوش در خوزستان می باشد. در کاوش های باستان شناسی در این کانون ها آثاری به دست آمده اند که قدمت برخی از آنها به هزاره پنجم پیش از میلاد میرسد.

مهاجرت قوم های آریایی به فلات ایران از هزاره دوم پیش از میلاد آغاز شد. از این قوم ها پارت ها در خراسان، مادها د رغرب و پارس ها در جنوب ایران مستقر شدند. امپراتوری مادها در هگمتانه (اکباتان) یا همدان کنونی پا گرفت. هخامنشیان پس از پیروزی بر مادها و تسخیر پایتخت آنان نخستین امپراتوری بزرگ ایران را به وجود آوردند. حدود متصرفات آنان در زمان داریوش اول (۴۸۵-۵۲۲ قبل از میلاد) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهای یونان در مغرب می رسید. پس از انقراض هخامنشیان به دست اسکندر، جانشینان وی (سلوکی ها) مدت کوتاهی بر ایران تسلط یافتند که نتیجه آن آمیزش فرهنگ ایرانی و فرهنگ هلنی بود. در حدود سال ۲۵۰ قبل از میلاد پارت ها که یکی از قوم های سوارکار آریایی بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربی پیشروی کردند. این امپراتوری تا سال ۲۲۴ پس از میلاد دوام یافت.

ساسانیان با پیروزی بر آخرین پادشاه پارتی در ۲۲۵ میلادی امپراتوری جدیدی به وجود آوردند که تا اواسط قرن هفتم میلادی دوام آورد.

عصر باستانی ایران مملو از میراث های فرهنگی و بناهای تاریخی فراوانی در تخت جمشید، پاسارگاد، شوش، شوشتر، همدان، فیروزآباد (نقش رستم)، تاق بستان، سروستان، و نیشابور است که ارزش دیداری فراوان دارند.

نفوذ اسلام در ایران در نیمه اول قرن هفتم میلادی پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی روی داد. ایرانیان که از نابرابریهای اجتماعی دوره ساسانی ناخشنود بودند اسلام را پذیرفتند ولی هرگز مخالفت خود را با سلطه خلفای اموی و عباسی پنهان نمی کردند و در برابر ستمگری های حکومت های اموی و عباسی جنبش های استقلال طلبانه بسیاری را بر پا کردند.

ادامه جنگهای فرسایشی میان فرمانروایان محلی، قدرت آنان را تحلیل برد و زمینه را برای تسلط قوم های بیگانه آسیای مرکزی مانند تیموریان، ترکان سلجوقی و مغول ها فراهم ساخت. در دوره صفویان دومین امپراتوری بزرگ ایران پاگرفت و مذهب تشیع که تا آن زمان پیروان آن در محدودیت های بسیار به سر می بردند رسمیت یافت.

از آن پس جنگهای ایران-عثمانی و ایران- روسیه همواره با سرکوب داخلی و نقشه های استعماری، مرزهای ایران را به وسعت کنونی رساند.

کانونهای زیارتی:

ایران برخاستگاه آیین زرتشت، یکی از دینهای بزرگ جهان است. اما هم اکنون دین رسمی ایران اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری می باشد. حدود ۵/۹۹ درصد مردم نیز مسلمان هستند. پیروان مذهب های اسلامی حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی، و زیدی در ایران از احترام و آزادی کامل برخوردارند. در قانوی اساسی دین های زرتشتی، مسیحی و کلیمی به رسمیت شناخته شده اند و پیروان آنها می توانند مانند مسلمانان با حقوق یکسان در زندگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور شرکت کنند.

اقلیت های زرتشتی، ارمنی، کلیمی و آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی نمایندگان مستقل دارند.

با گسترش دین اسلام در ایران، آرامگاه های امامان و امام زادگان به تدریج به زیارتگاه تبدیل شدند، بر روی مزار آنان در هر محل بنایی شاخص و برجسته به وجود آمد. برجسته ترین هنرمندان زمان ذوق و نبوغ خود را با استفاده از امکانات موجود در ساختن و تزئین مکانهای دینی و زیارتی به کار بردند که در پیکر بسیاری از بارگاه های زیارتی ایران جلوه گر شده است.

زیارتگاه های ایران به دو دسته تقسیم می شوند:

یک) زیارتگاه هایی که ارزش زیارتی جهانی دارند مانند بارگاه امام رضا(ع) در شهر مشهد و آستانه حضرت معصومه (س) در قم. حیات اجتماعی و اقتصادی دو شهر مشهد و قم کاملا" به وجود این بارگاه ها و نقش زیارتی منبعث از آنان بستگی دارد.

دوم) زیارتگاه هایی که بیش تر ارزش زیارتی محلی و ناحیه ای دارند و در ناحیه های مختلف کشور واقع شده و مهم ترین آنها عبارتند از:

آرامگاه حضرت احمد بن موسی بن جعفر(ع) معروف به شاهچراغ در شیراز، آرامگاه حضرت عبدالعظیم(ع) و حضرت حمزه به موسی الکاظم(ع) در شهرری، بقعه سید جلال الدین اشرف به موسی الکاظم(ع) در آستانه اشرفیه و مقبره دانیال نبی(ع) در شوش و......

این آرامگاه ها که غالبا" دارای گنبد و بارگاه اند، به ویژه در روزهای آخر هفته زیارتگاه مردم محلی هستند. از سوی دیگر از آنجا که برخی از این آرامگاه ها در نقاط خوش آب و هوا قرار گرفته اند به نوعی نقش تفریحگاهی نیز دارند. غالبا" اطراف حرم امام زاده ها محل تمرکز برخی فعالیت های خدماتی و تجاری گردیده و با افزایش تعداد زائران به کانونهای تجاری مستقلی تبدیل شده اند.

در ایران به جز شیعیان پیروان دین ها و مذهب های دیگر مانند اهل تسنن، زرتشتیان، مسیحیان (ارمنیان) و کلیمیان نیز زندگی می کنند که همه آنها برای خود زیارتگاه ها و مکان های مقدس مذهبی دارند.

مهم ترین زیارتگاه ها و محل های مذهبی اهل تسنن یکی تربت شیخ جام در خراسان و دیگری مسجد جامع سنندج میباشد. زرتشتیان ایران که بیش تر در یزد و تهران زندگی می کنند همه ساله برای برگزاری مراسم خود به آذرگشنسب در تخت سلیمان، برج کاشمر در خراسان و دریاچه ارومیه مکان های مقدسی هستند که با گذشت سده های بسیار هم چنان مورد توجه زرتشتیان ایران اند.

ارمنیان در تابستان هر سال برای زیارت به کلیسای تاتاووس در نزدیکی ماکو سفر می نمایند. از زیارتگاه های یهودیان در ایران به قبر استرومردخای در همدان می توان اشاره کرد.

فرهنگ و هنر:

غنای فرهنگی ایران در عرصه های مختلف از جمله انواع هنرهای شرقی، ادبیات و عرفان آوازه ای جهانی دارد. اسطوره ها، افسانه ها، حکمت و فلسفه، شعر، موسیقی، ادبیات عامه، صنعت های دستی، معماری و هنرهای تزئینی آن، بخشی در خور اعتنا از گنجینه های اندیشه بشری را تشکیل داده اند.

به موجب قانون اساسی زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی و هجرت پیامبر(ص) مبدا تاریخ رسمی کشور و روز اول فروردین نیز آغاز سال نو در ایران است. تقویم رسمی بر اساس سال خورشیدی تنظیم می شود. انجام امور رسمی کشور بر اساس تاریخ هجری خورشیدی و پرچم آن به رنگ های سبز و سفید و سرخ با علامت مخصوص است.

تقویم قمری نیز بطور رسمی در ایران اعلام میشود. سال قمری ۱۰ روز کمتر از سال خورشیدی است و روزهای انجام مراسم مذهبی بر اساس تقویم قمری تنظیم میشود و هر سال با سال قبل و بعد متفاوت میشود.

نیمی از مردم ایران به زبان فارسی یا گویش های مربوط به آن سخن می گویند. زبان فارسی از فصاحت و شیوایی خاصی برخوردار است. به همین دلیل بخشی از برجسته ترین آثار ادبی مشرق زمین به ویژه در حوزه های فرهنگی ایران از ورارود(ماوراالنهر) تا آسیای صغیر به زبان فارسی نوشته شده اند. بسیاری از قوم های آسیای مرکزی با وجود تسلط بر قلمرو جغرافیایی ایران پس از مدت کوتاهی از فرهنگ غنی ایران و زبان فارسی تاثیر پذیرفته اند.

جهانگردان به ویژه ایرانگردان حرفه ای علاقه بسیاری به بازدید از کوچ ایلها و عشیره ها نشان می دهند. ایلها و عشیره ها فرهنگ و سنت های قدیمی و آداب و رسوم باستانی را پاسداری و زنده نگه داشته اند. روش زندگانی کوچ نیشینان ایران چندان تفاوتی با زندگانی گذشتگان باستانی ما ندارد.

از این رو بازدید از ایلها و عشیره های ایران به جهانگردان کمک میکند تا با فرهنگ و زندگانی ایرانیان باستان آشنا شوند.

ایران بر سر راه آسیای مرکزی و ترکیه و کشورهای عربی قرار گرفته است و گروههای قومی متنوعی در آن زندگی میکنند که از آن جمله میتوان فارسها، کردها، لرها، بلوچ ها، بختیاری ها، ترک های آذری، تالش ها، ترکمن ها، قشقایی ها و عرب ها را نام برد. گروه های نژادی کوچکتری نیز در ایران زندگی می کنند. ترکمن ها در ترکمن صحرا و شمال خراسان زندگی می کنند. در ناحیه های مرکزی ایران ایل قشقایی که تبار ترکی دارد زندگی می کند. قوم های عرب بیشتر در خوزستان و به صورت پراکنده در کرانه های خلیج فارس زندگی می کنند. ترکیب قومی جامعه امروزی ایران در نتیجه گسترش ارتباطات و آمیزش فزاینده مردم با یکدیگر به مقدار زیادی در ریخته و علیرغم استقلال فرهنگی اقوام ایرانی، فضای اجتماعی نسبتا" یکسانی پدید آمده است. گروه های رنگین پوست که طور پراکنده در استان های جنوبی ایران دیده میشوند از بقایای مناسبات تجاری برده با زنگبار هستند.

اقلیت های هندی مقیم جنوب نیز بازماندگان بازرگانان هندی ساکن ایران در زمان های گذشته هستند.

موقعیت و طبیعت:

ایران با مساحت ۱۶۴۸۰۰۰ کیلومتر مربع در جنوب غربی آسیا واقع شده است. دریای مازندران و کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در شمال، افغانستان و پاکستان در شرق و ترکیه و عراق در غرب، ایران را احاطه  کرده  است. سراسر مرزهای جنوبی ایران را کرانه های خلیج فارس و دریای عمان در برگرفته است.

مجموع مرزهای خشکی ایران ۵۱۷۰ کیلومتر و مجموع مرزهای آبی آن در شمال و جنوب ۲۵۱۰ کیلومتر است.

ایران در قلب خاورمیانه چون پلی دریای مازندران یعنی زیباترین دریاچه جهان را به خلیج فارس وصل می نماید. هم چنین مانند چهار راهی بر سر شرق و غرب پیوندگاه تجلیات فرهنگی، معنوی و سیاسی جهان شرق و غرب است. چشمه ساران زلال، انارستانها، باغ های پسته، ردیف درختان تبریزی، کوچ کاروانهای عشایر در فصلهای گوناگون، شبهای پرستاره، صخره ها، کوه ها، پستی ها و بلندی های پایان ناپذیر، آتشفشان های خاموش و پوشیده از برف، جنگل های انبوه رشته کوههای البرز و کرانه های دریای مازندران از جمله چشم اندازهای دیدنی و فراموش نشدنی طبیعت ایران اند که خاطره ای بی مانند در اذهان جهانگردان به جای می گذارند.

چهره دشت و هامون ایران در زمانهای مختلف متغیر است: زمانی پر از شن و سنگ، گاه پر از سیلاب، و زمانی پوشیده از برف و گل و لای یا مملو از گل و گیاه و سبزه است. هنرمندان ایرانی در نقشه ها و طرح های انواع آثار هنری غالبا" طبیعت را به عنوان نماد و نشانه آبادانی می دانستند. در چمن زارها، در باغ ها، در خانه ها، در مسجدها، در مکانهای مقدس به طور همیشگی آب جریان دارد. قرار گرفتن بیشتر اراضی در ارتفاع بیش از ۱۰۰۰ متر از دیگر ویژگی های مهم سرزمین ایران است.

رشته کوههای عظیم و بلند البرز از سوی شمال، کوههای زاگرس از سوی غرب و رشته کوههایی که از خراسان به بلوچستان کشیده شده اند از سوی شرق، سرزمین ایران را محصور نموده اند.

مهمترین قله های ایران عبارت اند از: دماوند در شمال شرقی تهران با ارتفاع ۵۶۷۱ متر، سبلان در غرب اردبیل با ارتفاع ۴۸۸۰ متر، سهند در جنوب تبریز با ارتفاع ۳۷۰۷ متر، تخت سلیمان درمرکز مازندران با ارتفاع ۴۸۲۰ متر، زردکوه در بختیاری با ارتفاع ۴۵۵۰ متر، دنا در شمال یاسوج با ارتفاع ۴۳۰۹ متر، تفتان در جنوب زاهدان با ارتفاع ۳۹۴۱ متر و ده ها قله دیگر که در سرتاسر ایران پراکنده اند.

مسافرینی که در فصل زمستان به کرانه های جنوبی ایران سفر میکنند با آب و هوای مطبوعی روبه رو میشوند، در حالی که در همان زمان در فارس و اصفهان برف و سرما و سیلاب چهره شهرها را دگرگون کرده است. در فصل تابستان هوای بیش تر مناطق ایران گرم میشود اما نه چندان گرم که طاقت فرسا باشد. بهار و پاییز به ویژه تعطیلات نوروزی برای جهانگردان و گردشگران داخلی زمان بسیار مناسبی برای سیر و سیاحت به شمار می آید.

دیدگاه () 
Cialis pills
دوشنبه 3 تیر 1398 12:15 ق.ظ

Great content, Thanks a lot.
cialis rezeptfrei sterreich we choice cialis pfizer india cialis generisches kanada cialis qualitat cialis 30 day sample the best site cialis tablets cialis e hiv generico cialis mexico the best site cialis tablets cialis generika in deutschland kaufen
Buy generic cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 08:42 ق.ظ

Wow all kinds of excellent tips.
i recommend cialis generico cialis tablets australia precios de cialis generico how to purchase cialis on line enter site very cheap cialis wow look it cialis mexico cilas cialis price thailand we like it cialis soft gel cialis daily dose generic
http://patoughti.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:52 ب.ظ

You actually revealed that terrifically!
fast cialis online legalidad de comprar cialis viagra cialis levitra we use it cialis online store cialis coupon canadian discount cialis cialis alternative achat cialis en europe cialis farmacias guadalajara generic cialis 20mg uk
cialis generic tadalafil buy
شنبه 1 تیر 1398 12:54 ق.ظ

Information effectively taken!.
tesco price cialis venta de cialis canada il cialis quanto costa costo in farmacia cialis cialis online deutschland cialis 5 effetti collaterali cialis for sale south africa acheter cialis meilleur pri cialis tablets cialis prices
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 08:45 ق.ظ

Thanks. A lot of forum posts!

india cialis 100mg cost cialis price thailand cialis 20 mg cost cialis in sconto generic cialis 20mg uk enter site natural cialis generic cialis at walmart cialis cuantos mg hay cialis for sale south africa effetti del cialis
http://lichtgirtpor.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:02 ب.ظ

Cheers, I appreciate it!
side effects for cialis acheter du cialis a geneve generic cialis pro cialis reviews cialis patent expiration cialis patentablauf in deutschland prix de cialis cialis kaufen wo achat cialis en itali cialis flussig
Buy generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:47 ب.ظ

Excellent content. Appreciate it.
cialis canadian drugs precios cialis peru cheap cialis cialis for sale cialis cipla best buy cialis 5 mg buy cialis generico lilly cialis diario compra tadalafil 20 mg dose size of cialis
Cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:20 ق.ظ

You explained this adequately!
click here to buy cialis cialis tablets australia tadalafil 10 mg cialis et insomni buy cialis sample pack try it no rx cialis side effects for cialis cialis tablets australia cialis super acti prezzo cialis a buon mercato
http://itenber.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:43 ق.ظ

You reported this terrifically!
we choice cialis uk cialis e hiv the best choice cialis woman cialis canada generic cialis with dapoxetine generic cialis with dapoxetine usa cialis online cialis wir preise we like it safe cheap cialis buy cialis online
where to buy cialis no prescription
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:50 ب.ظ

You reported it adequately!
fast cialis online low dose cialis blood pressure weblink price cialis cialis efficacit cialis name brand cheap cialis prices cialis 20 mg cut in half cialis alternative american pharmacy cialis cialis arginine interactio
buy cialis 5mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:59 ب.ظ

Thanks. Ample forum posts!

only best offers cialis use import cialis cialis professional yohimbe cialis side effects buying cialis overnight buy brand cialis cheap price cialis per pill the best site cialis tablets click here take cialis cialis coupons
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:00 ق.ظ

Great data. Many thanks!
cost of cialis per pill cialis cost buy cialis online nz cialis generico milano buying brand cialis online cialis in sconto cialis online buy cialis online cheapest tadalafil 5mg cialis reviews
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:17 ب.ظ

With thanks, I enjoy it!
cialis generika venta cialis en espaa rezeptfrei cialis apotheke cialis tablets australia cialis for sale we choice cialis uk non 5 mg cialis generici cialis canada on line cialis e hiv buy name brand cialis on line
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 01:49 ب.ظ

Wonderful forum posts. Appreciate it!
ou trouver cialis sur le net we use it cialis online store cialis prices cost of cialis per pill cialis alternative buy original cialis 40 mg cialis what if i take 200 cialis coupon cialis venta a domicilio cialis flussig
http://canadiantousapharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 08:14 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
canada vagra online pharmacy canadian pharmacies-24h drugs for sale in mexico drugs for sale in canada online pharmacies tech school canadian medications 247 canada drug pharmacy drugs for sale trust pharmacy of canada
buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:27 ب.ظ

Really tons of good facts!
bulk cialis cialis venta a domicilio cialis 5 mg schweiz generic cialis tadalafil we recommend cheapest cialis cialis 20 mg effectiveness cialis billig cialis generic cialis generisches kanada click here take cialis
buy cheap cialis no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:16 ب.ظ

Superb data. Kudos!
cialis generico online cialis cost achat cialis en itali cialis per paypa cialis for daily use low dose cialis blood pressure american pharmacy cialis trusted tabled cialis softabs tadalafil tablets cialis 5 mg schweiz
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:31 ب.ظ

Many thanks. I value this!
cialis australia org cipla cialis online cialis australian price cipla cialis online cialis online napol tarif cialis france cialis 5mg prix buy cheap cialis in uk we recommend cialis info rezeptfrei cialis apotheke
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:52 ق.ظ

Amazing facts. Appreciate it.
cialis prezzo al pubblico precios cialis peru cialis online buy cialis online cialis 30 day sample cialis generique 5 mg cialis 5mg billiger generic cialis in vietnam price cialis per pill dosagem ideal cialis
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 07:27 ب.ظ

You actually suggested it well.
walgreens price for cialis we use it 50 mg cialis dose we use it cialis online store cialis reviews cialis uk cialis qualitat buy generic cialis cialis e hiv cialis baratos compran uk generic cialis pro
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 08:24 ق.ظ

You actually mentioned this well!
cialis en 24 hora cialis wir preise buy generic cialis cialis prices cialis dose 30mg cialis baratos compran uk only best offers 100mg cialis 40 mg cialis what if i take does cialis cause gout tadalafil tablets
buy cialis online best price
دوشنبه 12 آذر 1397 08:31 ب.ظ

Excellent advice. Thanks a lot!
we like it cialis price cialis taglich cialis generico milano cialis alternative cialis mit grapefruitsaft brand cialis generic tadalafilo 200 cialis coupon compare prices cialis uk cialis cost
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 08:01 ق.ظ

Nicely put. Regards.
cialis et insomni cialis generico milano cialis 10 doctissimo buy cheap cialis in uk viagra cialis levitra viagra vs cialis cialis official site prezzo cialis a buon mercato cialis manufacturer coupon cipla cialis online
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:02 ب.ظ

Really a good deal of useful tips!
when can i take another cialis prezzo cialis a buon mercato 5 mg cialis coupon printable cialis sans ordonnance buy cheap cialis in uk generic low dose cialis cialis 5 mg buy cialis tablets australia cialis 20 mg cost achat cialis en suisse
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:28 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis prezzo al pubblico price cialis wal mart pharmacy cialis dosage amounts cialis 20mg preis cf cialis price thailand how do cialis pills work cialis without a doctor's prescription cialis canada free cialis cialis online
buy cialis medication
شنبه 10 آذر 1397 08:16 ب.ظ

Tips certainly applied.!
cialis super acti tadalafil 20mg canada discount drugs cialis non 5 mg cialis generici 5 mg cialis coupon printable acheter cialis kamagra cialis 5 mg para diabeticos look here cialis order on line cialis 5 mg cialis patentablauf in deutschland
buy tadalafil
شنبه 10 آذر 1397 07:08 ق.ظ

You revealed this perfectly!
we use it cialis online store try it no rx cialis venta cialis en espaa cialis 5 mg para diabeticos cialis generika in deutschland kaufen cialis vs viagra buying cialis in colombia cialis generic tadalafil buy buy cialis cheap 10 mg achat cialis en suisse
buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 08:01 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy it.
cialis therapie we like it safe cheap cialis canadian drugs generic cialis brand cialis generic prezzo cialis a buon mercato cialis for sale south africa when can i take another cialis cialis official site get cheap cialis cialis generic
buy cialis online safely
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:51 ب.ظ

Good postings. With thanks.
cialis 200 dollar savings card cialis name brand cheap online cialis cialis tadalafil online cialis coupons we use it cialis online store prices on cialis 10 mg the best site cialis tablets order generic cialis online prezzo di cialis in bulgaria
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:16 ق.ظ

Regards. Loads of write ups.

precios de cialis generico wow look it cialis mexico viagra or cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis flussig opinioni cialis generico cialis prezzo al pubblico 200 cialis coupon cialis prezzo in linea basso cialis mit grapefruitsaft
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اهورا مزدا

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic