تاریخ ، تمدن و فرهنگ ایران
پاینده ایران » زنده باد آزادی » جاوید ایران زمین
تاریخ ایران - فرهنگ و آداب پارسیان - امپراطوری ایران - پارسیان نیک اندیش - تمدن ایرانی - مقالات و حکایت های تاریخی ایران باستان - زن در ایران باستان - هخامنشیان

سیاست امپراطوری نوین بخش اول

یکشنبه 21 تیر 1388

نویسنده: اهورا مزدا | طبقه بندی:ایران شناسی، 

سیاست امپراطوری نوین بخش اول
سیاست امپراطوری نوین
تذكر1، در مطالب این تارنما واژه های تخصصی سیاسی با واژه های ساده و قابل درك عوام جایگزین شده است.
تذكر2:آنچه در این مطلب و مطالب آینده بیان خواهم كرد تا حدودی با الهام از تاریخ است لذا از بیان مكرر "طبق گواهی تاریخ" چشمپوشی میكنم.
آنچه پادشاهان ما در گذشته به نام كشورگشایی انجام میدادند میتوان گفت مخلوتی از كشور گشایی و استعمار بوده است چون هم خاك آن كشور را ضمیمه ایران مینمودند و هم مالیات گرفته و گاها اموال پادشاهان آن كشورها (اموالی كه به مردم تعلق نداشت)را به ایران میآوردند . با قاطعیت میتوان گفت این كشورگشایی ها در پیشرفت ایران نقش موثری داشته است.چون هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ حفظ نقاط استراتژیك و همچنین در پیشرفت علم ایران را تامین میكرده اند.

در واقع كشورگشایی بطور واحد میتواند در بدست آوردن مكانهایی كه میتواند از لحاظ نظامی امنیت كشور را تامین نماید نقش واضحی دارد چنانكه اگر به عنوان مثال كویت امروزی به خاك ایران ضمیمه شود : 1. تثبیت سلطه ایران بروی خلیج فارس2.باعث می شود ایران از سمت غرب برای رویارویی با دشمن احتمالی آمادگی بهتری داشته 3. نباید منابع نفتی آن منطقه را فراموش كرد.
موارد 1و2 مربوط به كشور گشایی است اما مورد 3 نوعی استعمار مستقیم است هر چند باید در نظر گرفت كه كشور مذكور قبلا متعلق به ایران بوده است.
در جواب اینكه كشورگشایی بهتر است یا استعمار باید گفت بررسی اوضاع و نیازها جواب این سوال را میدهد . اگر نیاز كشور به زمین و مناطق استراتژیك بیشتر است كشورگشایی و اگر نیاز مالی كشور بیشتر است استعمار بهتر است .
اما با توجه به وضعیت كنونی حاكم بر دنیا افكار عمومی حمله به كشورهای دیگر را بر نمیتابد از طرفی كشورهای منطقه كشورهایی نیستند كه به راحتی زیر استعمار ایران قرار گیرند.با توجه به وضع كنونی و عبرت از تاریخ به این مساله میرسیم كه برای رسیدن به حاكمیت ایران بر منطقه جنوب غرب اسیا و تشكیل دوباره امپراطوری ایران تنها راه كشورگشایی مستقیم نیست بلكه راه تحقق بخشیدن به این امر استفاده از تمامی پتانسیلهای موجود است كه یك به تنهایی دریایی از نعمت است از جمله این پتانسیلها :
1. گستره بزرگ تمدن ایرانی در منطقه (ایران،افغانستان،پاكستان،كردستان،اذربایجان،تاجیكستان و قسمتهایی از دیگر كشورها)
2.منطقه استراتژیكی كه ایران در آن واقع شده است
3.منطقه ایده آل ایران برای تجارت
4.منابع عظیم نفت و گاز
5.منابع انسانی جوان
6.قدرت نظامی ایران
و...

.منطقه ایده آل ایران برای تجارت:
اگر نگاهی به نقشه خاومیانه بیندازیم كاملا هویدا خواهد بود كه بهترین جایگاه برای تبادل اقتصادی جایی جز ایران نیست
ایران از طرفی سواحل خلیج فارس (دریای پارس) را بطور كامل پوشش داده است واز طرفی به سواحل دریای مازندران (دریای قزوین) دسترسی دارد و البته سواحل دریای عمان (دریای سیستان) را هم در اختیار دارد.
از نظر خشكی نیز پل ارتباطی برای ترانزیت بار از طرف غرب به شرق یعنی از كشورهایی نظیر تركیه ، گاها عراق و كشورهای اروپایی به كشورهای افغانستان ، هند ، پاكستان و دیگر كشورهای شرق ایران و بالعكس میباشدكه البته این شامل جایجایی مسافران نیز میشود
پس نیاز دیگر كشورها را برای بقای زندگی اقتصادی خویش به مارا نمیشود نادیده گرفت

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اهورا مزدا

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic