تاریخ ، تمدن و فرهنگ ایران
پاینده ایران » زنده باد آزادی » جاوید ایران زمین
تاریخ ایران - فرهنگ و آداب پارسیان - امپراطوری ایران - پارسیان نیک اندیش - تمدن ایرانی - مقالات و حکایت های تاریخی ایران باستان - زن در ایران باستان - هخامنشیان

زن در دوران هخامنشیان

شنبه 27 تیر 1388

نویسنده: اهورا مزدا | طبقه بندی:زرتشت، زن در ایران باستان، 

زن در هخامنشیان آتوسا دختر كورش بزرگ و شاهبانوی داریوش در دربار ایران جایگاه نیرومندی داشت. در نتیجه می‌توان گفت كه شاهبانوان نیز هم مرتبه‌ی خود شاهنشاهان بوده‌اند.

در كتاب بندهش آمده است: «آن گاه اهورامزدا روان را كه پیش از پیكر آفریده بود در مشیه و مشیانه دمید و آنان جاندار شدند. پس به آنان گفت شما پدر و مادر مردم جهان هستید.»
به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ‌ها»ی ایسنا بلاگر http://arianam.persianblog.com/ نوشته است: اندیشه‌ی ایرانی كه بر پایه‌ی سرشت نیك خود و اندیشه‌های زردشت پدید آمده بود، به خوبی می‌دانست كه زن و مرد با هم برابر و در كنار یكدیگرند. البته در كنار این برابری، هیچ گاه جایگاه زن به ورطه‌ی نادرستی نیفتاده است، چنان كه در نگاره‌های پارس شهر و دیگر جایگاه‌های هخامنشی نگاره‌ی هیچ زنی دیده نمی‌شود.
كریستن سن، خاورشناس بزرگ دانماركی می‌گوید: «رفتار مردان نسبت به زنان در ایران باستان همراه با نزاكت بود. زن چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی اجتماعی از آزادی كامل برخوردار بود. در مورد آزادی در ازدواج هیچ چیزی مستندتر و موجه‌تر از رفتار خود زرتشت نسبت به دختر كوچكش پروچیستا نیست.

زرتشت به دختر كوچكش پروچیستا می‌گوید: «پروچیستا من جاماسب را كه مرد دانشمندی است (وزیر گشتاسب و ستاره‌شناس) برای همسری تو برگزیدم؛ تو با خرد نیك خود مشورت كن و ببین كه آیا او را سزاوار همسری خود می‌دانی یا نه؟
در روزگار هخامنشی، شاهنشاه همسر خود را یا از خانواده‌ی هخامنشی برمی‌گزید و یا از شش خانواده‌ی بزرگ پارسی؛ این زن شاهبانو می‌شد. گاه شاهنشاهان چندین همسر بر می‌گزیدند.
درباره‌ی داریوش گفته شده در روزگار افول هخامنشیان شاهنشاهان هخامنشی افزون بر شاهبانو دارای زنان دیگری نیز بودند كه آنها را زنان غیر عقدی می‌گفتند.
زنان نیز در ایران باستان می‌توانستند به پادشاهی برسند. برای نمونه چنان كه گفته شده آژی دهاك پدر بزرگ مادری كورش چون پسری نداشت، پادشاهی پس از وی به دخترش ماندانا مادر كورش می‌رسید.
آن‌چنان‌كه هرودت می‌گوید، آتوسا دختر كورش بزرگ و شاهبانوی داریوش در دربار ایران جایگاه نیرومندی داشت. در نتیجه می‌توان گفت كه شاهبانوان نیز هم مرتبه‌ی خود شاهنشاهان بوده‌اند.
آیین هخامنشی چنین بود كه شاهنشاه با مادر و همسرش بر سر میز خوراك می‌نشست. بدین گونه كه در بالا مادر شاه و پس از آن خود شاه و پس از او هم همسرش می‌نشست؛ همین آیین نشان می‌دهد كه مادر شاهنشاه كه هم مرتبه‌ی پدر وی است، از خود وی جایگاهی برتر دارد.
با آن كه در نگاره‌های رسمی هخامنشی زن دیده نمی‌شود، در میان آثار هنری كوچك به نقش‌های بی‌شماری برمی‌خوریم كه زنان را می‌نمایاند. جامه‌ی زنان هخامنشی كمابیش به مانند جامه‌ی مردان بوده است.
یك زن هخامنشی (از تخت جمشید)
آن گونه كه از نوشته‌های دیوانی بر جای مانده از پارس شهر برمی‌آید. زنان در كنار مردان در بیشتر كارها شركت داشتند و گاه برای نمونه در كارگاه‌های دوزندگی مردان زیردست زنان جای داشتند. حقوق مردان و زنان در برابر كار یكسان، یكی بود. البته شغل‌های دیوانی به زنان داده نمی‌شد، چرا كه گاه مستلزم سفر و دوری از خانواده بوده است. به زنان كارهایی داده می‌شد كه زن بتواند در كنار كار، به وظایف خانوادگی خود برسد. به هنگام بارداری زنان مرخصی داشته‌اند كه به طبع حقوق آنها كم می‌شد. تنها تفاوتی كه وجود داشت این بود كه چون شاه از نوزاد پسر بیشتر خشنود می‌شد، اضافه حقوق برای نوزاد پسر دو برابر دختر بود.
سیاست شاهنشاهان هخامنشی در پارس بر پایه‌ی تزاید توالد بود، چرا كه هر چه شمار پارسیان بیشتر بود، چیرگی و سلطه‌ی پارسیان در كشورهای گوناگون استواری بیشتری می‌یافت. چنان‌كه شاهنشاهان به زنان پارسی كه باردار می‌شدند، پاداش می‌داده است.
با بررسی دقیق نبشته‌های تخت جمشید (می‌توانید كتاب از زبان داریوش؛ نوشته‌ی خانم هاید ماری كخ و برگردان پرویز رجبی را بخوانید) می‌توان دریافت كه عدالت اجتماعی كه هنوز در این سده در برخی كشورها بشر آن را جستجو می‌كند در ایران هخامنشی جاری بود.

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اهورا مزدا

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic